Chata Chleb - Chata pod Chlebom


Menu


Online kamera

Online kamera

Kontakty

Chata pod Chlebom

+421/905/861 042

chatarka@chatachleb.sk

Rezervácie len mailom!

Otvorené každý deň!

Teplé nápoje a jedlo

  7,00 - 22,00 hod!

bananenhobby.eu Mrazuvzdorne palmy, bananovniky Internet pocitadlo

Aktuálne počasie!!!


ROK 2015

10.2.2015 - Krásny víkend pred nami

Perinbaba nezaháľala a opäť prisypala zo svojej periny čerstvý prachový sniežik, takže momentálne naša lata hrdo hlási 160 cm. A to už je číslo, ktoré umožňuje všetko - šľapanie zo Šútova či z Trusalovej, prejdená je už aj trasa cez potok ( tu ale pozor - potok v lete po kamennej lavíne dosť zmenil svoje koryto, tak aby ste neboli prekvapení, je to väčšia makačka ako za starých čias!), zlyžovať sa dajú všetky muldy a aj celý Chleb. Po čerstvom snežení je samozrejme vyhlásená lavínová trojka, ale malo by sa ešte do konca týždňa otepliť a sneh by mal sadnúť a previazať sa so spodnou vrstvou. Na víkend je nahlásená mega tlaková níž, ktorá bude sedieť priamo nad Slovenskom a to by malo zaručiť slnečné, jasné a bezveterné počasie minimálne do nedele.

To všetko vás vyženie na kopce a hrebene, čo nás samozrejme na chate teší a už sa na vás usilovne pripravujeme. Ale opatrnosti nikdy nie je dosť a ešte k tomu aj piatok 13- ho.....takže na hrebeni pozor na preveje, pri lyžovaní pozor na snehové dosky a možnosť strhnutia lavín, na chate pozor na koncentráciu a množstvo horca :-)

Vaša chatárka

 

30.1.2015 - Sneží, sneží, sneží....

Vari sme už ani nedúfali....a je to tu! Pravá chlebská zima sa vrátila v plnej paráde! Stromy zasypané snehom, perinka po kolená, panenský Generál ( no to asi len do zajtra rána :-) ) s perfektným uratrakovaným podkladom - myslím, že lepšie správy z Chlebu už ani neexistujú. Dnes pripadlo do 40 - 60 cm nového snehu, šľapať odporúčam už od Trusalovej - cestu na Zajacovú zajtra prejdeme ratrakom, ale na osobné autá to už nebude.  Sneh bol síce dnes ťažší, ale už pekne mrzne a aj predpovede sú optimistické - celý týždeň mráz a prisnežovanie. Užite si to, priatelia!

Čo sa týka hrebeňa, odporúčam veľa, veľa opatrnosti a hrebeňovky robiť len naozaj v dobrom počasí a hlavne si ich vyrátajte tak, aby ste v žiadnom prípade neostali na hrebeni potme! Nezabúdajte na pravidlo, že v zime treba letnú dĺžku túry vynásobiť dvoma....vždy lepšie prísť skôr ako neprísť vôbec!. Nový sneh je voľný, nepreviazaný s tvrdým a ľadovým podkladom, bude to dolu letieť samo aj bez vašeho pričinenia. Na tento víkend je vyhlásená lavínova trojka, tak asi to už netreba viac komentovať. S pribúdajúcimi dňami a s mrazom sa bude sneh ukladať a hrebeňovky už budú v pohode, tak si ich ešte do konca zimy užijeme dosť.

Vaša chatárka

 

16.1. - 17.1. 2015 - Smutný a tragický víkend

Zvyknem sa v tejto časti venovať hlavne skialpinistom a podmienkam na skialp. My chatári na hrebeň moc nechodíme, veď v kuchyni je práce dosť a tak sa radšej venujem opisu trasy, ktorú dôverne a takmer dennodenne chodievam. Ale po tomto víkende, keď sme my a hory prišli bohužiaľ opäť o jedného z nás, budem dôslednejšie sledovať a informovať aj o stave na hrebeni v zime.

Tento víkend - ako aj celá zima doposiaľ - bol mimoriadne veterný, tak ako to predpovedalo niekoľko menej či viac dôveryhodných zdrojov. Vietor na Fatre v zime vždy znamená problémy - už pri 8 - 10 m/s je nepríjemný, ale dá sa ísť. Prídete na chatu vyzimení, vyfúkaní, aj ponadávate, že ste radšej mohli doma na zadku sedieť, ale teplá chata a studený horec to zachránia a po chvíli sa tešíte, že ste hore. Po vetre zvyčajne prichádza zmena počasia, buď sa to úplne po..toto alebo vás ráno čaká krásný východ slnka. Ak sila vetra stúpa a blížu sa k rýchlosti 13 -15 m/s , treba spozornieť a dobre si rozmyslieť, či vôbec na hrebeň ísť. Ja osobne by som už v tomto prípade volila prístupovú cestu na chatu z bezpečnej martinskej strany od Trusalovej , prípadne aj z Vrátnej ( lanovka pri takejto rýchlosti vetra ešte premáva), treba len rýchlo prebehnúť Snílovské sedlo ( lebo keď nikde nefučí, tam fučí furt) a za chvíľu ste na chate. Pri rýchlosti vetra nad 18 m/s sa vypína lanovka a to je znamenie pre všetkých - STOP! Hrebeň je vysoko nebezpečný! Ženia sa tam všetci čerti a veru je to nebezpečná veselica, pri ktorej ide o život. Kto za takýchto podmienok ide na hrebeň, riskuje život svoj a zároveň aj život všetkých tých, ktorí ho idú hľadať. Keď sa k takémuto vetru pripojí sneh, hmla a mráz, prípadne všetko naraz, výstupom na hrebeň si rovno píšete svoj úmrtný list. Jediná bezpečná cesta na chatu za takéhoto počasia je cesta cez Trusalovú a cez GENERÁL. Touto cestou na chatu sa ešte nikomu nič nestalo, je bezpečná v snehu, vo vetre, v noci aj vo dne. Nedá sa tam vlastne ani zablúdiť, Generál ťa zavedie rovno pred chatu.

Momentálne je hrebeň vyfúkaný a ľadový. Je to logické - je po víchrici a nový sneh nepadal. Kým niečo nepripadne, situácia sa moc nebude meniť - nad 1500 m stále mrzne. Na jeho prechod nutne potrebujete mačky, paličky, minimálne dva mobilné telefóny, ideálne GPSko, no a hlavne zdravý rozum - na túru treba ísť čo najskôr a na prechod rátať dvojnásobný čas ako v lete. A ešte si otvoriť zopár stránok typu www.shmu.sk, www.hzs.sk alebo aj našu FB Chata pod Chlebom. Aj horskáči poradia, aj nám sa dá napísať...nie je to žiadna hanba.

No a aby som nezabudla na skialp - šľapať sa dá ešte stále zo Zajacovej, ale pri lyžbe dolu už pod Skratkami ( ako sa odbočuje z cesty do lesa na skialpovú stopu) radšej odopnite, trčia tam dosť veľké skaly. Generál je po víkende dosť rozlyžovaný, trochu ho v utorok opäť prebehneme ratrakom, ale nutne by sme potrebovali aspoň pár čísel nového snehu. V noci stále chvalabohu mrzne, takže sneh drží, aj keď cez deň to pripomína jarnú lyžovačku - ale čo už, po minulej zime sme vďační aj za toto tu.

Vaša chatárka

 

 

15.1.2015 - Aký pekný dátum!

A ešte krajšie je, že konečne môžem opäť napísať čosi o stave snehu a o podmienkach na skialp!  Aká to radosť po minulom roku! Takže - hurá, dá sa. Po vlaňajšom roku sme vďační za každý centimeter napadnutého sňahu a momentálne ho máme na Generáli tak do metra a popri chate tak do 30 cm. Prečo ten rozdiel? Táto zima je ukrutne ufučaná, proste stále fúka a fúka a aj to málo snehu, čo padne, sfukuje dolu na Generál, prípadne do krivánskych múld. A tak máme popri chate nie sneh, ale miestami klzisko ( zamrzla veľká kaďa a tak sa voda z prameňa rozlieva kade tade ) a miestami 2 metre nafúkaného snehu - to zvyčajne rovno pred vchodom, aby bolo čo odhadzovať :-) . Ale k veci - šľapať na lyžiach sa dá už od Zajacovej, kde sa celkom pohodlne dostanete aj bežným motorovým vozidlom. Ale pozor - dá sa ísť len v jednych koľajach, takže prípadné strety auta, ktoré ide hore a auta, ktoré ide dolu, treba riešiť na tých pár širších miestach. Zoberte lopatu, pre každý prípad....Takže pekne šľapeme zo Zajacovej, vytešujeme sa z peknej stopy a hlavne z  - POZOR! upraveného Generála! V snahe udržať sneh čo najdlhšie sme hneď, ako to bolo možné, celý Generál uratrakovali a sneh pekne utlačili. Na to padlo v pondelok zo jednodesať cm prašanu...tak čo budem ďalej vypisovať! Kto neverí, nech tam beží.....hore od chaty na Kriváň a Chleb sa dá výjsť, zlyžovanie je určite lepšie z Kriváňa, z Chlebu sme to ešte neskúšali - veľa vysokej kosodreviny. Krivánske muldy sú na tom lepšie, aj keď tam by patrilo ešte aspoň pol metra k dokonalému zážitku.

Čo bude ďalej, uvidíme cez víkend. Podľa predpovedí nášho slávneho SHMÚ by malo od 700m snežiť, takže v to dúfame a veríme, milé SHMÚ! Aj tak je to smiešne, že v BA je vraj 12 °C. Plus. Tak sledujte kameru, sledujte stránku FB našej chaty a sledujte aj tieto moje zápisky. Alebo viete čo? Sledujte situáciu priamo z chaty, to je určite najdôveryhodnejšie :-)

Vaša chatárka

 

 

 

Pre aktuálny vývoj počasia odporúčame aj stránky:

www.pocasie.sme.sk  a  www.shmu.sk

 

Počasie na stránke horskej záchrannej služby

Pre aktuálne informácie o počasí kliknite na tento text

 


Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom