Chata Chleb - Chata pod Chlebom


Menu


Online kamera

Online kamera

Kontakty

Chata pod Chlebom

+421/905/861 042

chatarka@chatachleb.sk

Rezervácie len mailom!

Otvorené každý deň!

Teplé nápoje a jedlo

  7,00 - 22,00 hod!

Internet pocitadlo

Archív počasia


ROK 2015

10.2.2015 - Krásny víkend pred nami

Perinbaba nezaháľala a opäť prisypala zo svojej periny čerstvý prachový sniežik, takže momentálne naša lata hrdo hlási 160 cm. A to už je číslo, ktoré umožňuje všetko - šľapanie zo Šútova či z Trusalovej, prejdená je už aj trasa cez potok ( tu ale pozor - potok v lete po kamennej lavíne dosť zmenil svoje koryto, tak aby ste neboli prekvapení, je to väčšia makačka ako za starých čias!), zlyžovať sa dajú všetky muldy a aj celý Chleb. Po čerstvom snežení je samozrejme vyhlásená lavínová trojka, ale malo by sa ešte do konca týždňa otepliť a sneh by mal sadnúť a previazať sa so spodnou vrstvou. Na víkend je nahlásená mega tlaková níž, ktorá bude sedieť priamo nad Slovenskom a to by malo zaručiť slnečné, jasné a bezveterné počasie minimálne do nedele.

To všetko vás vyženie na kopce a hrebene, čo nás samozrejme na chate teší a už sa na vás usilovne pripravujeme. Ale opatrnosti nikdy nie je dosť a ešte k tomu aj piatok 13- ho.....takže na hrebeni pozor na preveje, pri lyžovaní pozor na snehové dosky a možnosť strhnutia lavín, na chate pozor na koncentráciu a množstvo horca :-)

Vaša chatárka

 

30.1.2015 - Sneží, sneží, sneží....

Vari sme už ani nedúfali....a je to tu! Pravá chlebská zima sa vrátila v plnej paráde! Stromy zasypané snehom, perinka po kolená, panenský Generál ( no to asi len do zajtra rána :-) ) s perfektným uratrakovaným podkladom - myslím, že lepšie správy z Chlebu už ani neexistujú. Dnes pripadlo do 40 - 60 cm nového snehu, šľapať odporúčam už od Trusalovej - cestu na Zajacovú zajtra prejdeme ratrakom, ale na osobné autá to už nebude.  Sneh bol síce dnes ťažší, ale už pekne mrzne a aj predpovede sú optimistické - celý týždeň mráz a prisnežovanie. Užite si to, priatelia!

Čo sa týka hrebeňa, odporúčam veľa, veľa opatrnosti a hrebeňovky robiť len naozaj v dobrom počasí a hlavne si ich vyrátajte tak, aby ste v žiadnom prípade neostali na hrebeni potme! Nezabúdajte na pravidlo, že v zime treba letnú dĺžku túry vynásobiť dvoma....vždy lepšie prísť skôr ako neprísť vôbec!. Nový sneh je voľný, nepreviazaný s tvrdým a ľadovým podkladom, bude to dolu letieť samo aj bez vašeho pričinenia. Na tento víkend je vyhlásená lavínova trojka, tak asi to už netreba viac komentovať. S pribúdajúcimi dňami a s mrazom sa bude sneh ukladať a hrebeňovky už budú v pohode, tak si ich ešte do konca zimy užijeme dosť.

Vaša chatárka

 

16.1. - 17.1. 2015 - Smutný a tragický víkend

Zvyknem sa v tejto časti venovať hlavne skialpinistom a podmienkam na skialp. My chatári na hrebeň moc nechodíme, veď v kuchyni je práce dosť a tak sa radšej venujem opisu trasy, ktorú dôverne a takmer dennodenne chodievam. Ale po tomto víkende, keď sme my a hory prišli bohužiaľ opäť o jedného z nás, budem dôslednejšie sledovať a informovať aj o stave na hrebeni v zime.

Tento víkend - ako aj celá zima doposiaľ - bol mimoriadne veterný, tak ako to predpovedalo niekoľko menej či viac dôveryhodných zdrojov. Vietor na Fatre v zime vždy znamená problémy - už pri 8 - 10 m/s je nepríjemný, ale dá sa ísť. Prídete na chatu vyzimení, vyfúkaní, aj ponadávate, že ste radšej mohli doma na zadku sedieť, ale teplá chata a studený horec to zachránia a po chvíli sa tešíte, že ste hore. Po vetre zvyčajne prichádza zmena počasia, buď sa to úplne po..toto alebo vás ráno čaká krásný východ slnka. Ak sila vetra stúpa a blížu sa k rýchlosti 13 -15 m/s , treba spozornieť a dobre si rozmyslieť, či vôbec na hrebeň ísť. Ja osobne by som už v tomto prípade volila prístupovú cestu na chatu z bezpečnej martinskej strany od Trusalovej , prípadne aj z Vrátnej ( lanovka pri takejto rýchlosti vetra ešte premáva), treba len rýchlo prebehnúť Snílovské sedlo ( lebo keď nikde nefučí, tam fučí furt) a za chvíľu ste na chate. Pri rýchlosti vetra nad 18 m/s sa vypína lanovka a to je znamenie pre všetkých - STOP! Hrebeň je vysoko nebezpečný! Ženia sa tam všetci čerti a veru je to nebezpečná veselica, pri ktorej ide o život. Kto za takýchto podmienok ide na hrebeň, riskuje život svoj a zároveň aj život všetkých tých, ktorí ho idú hľadať. Keď sa k takémuto vetru pripojí sneh, hmla a mráz, prípadne všetko naraz, výstupom na hrebeň si rovno píšete svoj úmrtný list. Jediná bezpečná cesta na chatu za takéhoto počasia je cesta cez Trusalovú a cez GENERÁL. Touto cestou na chatu sa ešte nikomu nič nestalo, je bezpečná v snehu, vo vetre, v noci aj vo dne. Nedá sa tam vlastne ani zablúdiť, Generál ťa zavedie rovno pred chatu.

Momentálne je hrebeň vyfúkaný a ľadový. Je to logické - je po víchrici a nový sneh nepadal. Kým niečo nepripadne, situácia sa moc nebude meniť - nad 1500 m stále mrzne. Na jeho prechod nutne potrebujete mačky, paličky, minimálne dva mobilné telefóny, ideálne GPSko, no a hlavne zdravý rozum - na túru treba ísť čo najskôr a na prechod rátať dvojnásobný čas ako v lete. A ešte si otvoriť zopár stránok typu www.shmu.sk, www.hzs.sk alebo aj našu FB Chata pod Chlebom. Aj horskáči poradia, aj nám sa dá napísať...nie je to žiadna hanba.

No a aby som nezabudla na skialp - šľapať sa dá ešte stále zo Zajacovej, ale pri lyžbe dolu už pod Skratkami ( ako sa odbočuje z cesty do lesa na skialpovú stopu) radšej odopnite, trčia tam dosť veľké skaly. Generál je po víkende dosť rozlyžovaný, trochu ho v utorok opäť prebehneme ratrakom, ale nutne by sme potrebovali aspoň pár čísel nového snehu. V noci stále chvalabohu mrzne, takže sneh drží, aj keď cez deň to pripomína jarnú lyžovačku - ale čo už, po minulej zime sme vďační aj za toto tu.

Vaša chatárka

 

 

15.1.2015 - Aký pekný dátum!

A ešte krajšie je, že konečne môžem opäť napísať čosi o stave snehu a o podmienkach na skialp!  Aká to radosť po minulom roku! Takže - hurá, dá sa. Po vlaňajšom roku sme vďační za každý centimeter napadnutého sňahu a momentálne ho máme na Generáli tak do metra a popri chate tak do 30 cm. Prečo ten rozdiel? Táto zima je ukrutne ufučaná, proste stále fúka a fúka a aj to málo snehu, čo padne, sfukuje dolu na Generál, prípadne do krivánskych múld. A tak máme popri chate nie sneh, ale miestami klzisko ( zamrzla veľká kaďa a tak sa voda z prameňa rozlieva kade tade ) a miestami 2 metre nafúkaného snehu - to zvyčajne rovno pred vchodom, aby bolo čo odhadzovať :-) . Ale k veci - šľapať na lyžiach sa dá už od Zajacovej, kde sa celkom pohodlne dostanete aj bežným motorovým vozidlom. Ale pozor - dá sa ísť len v jednych koľajach, takže prípadné strety auta, ktoré ide hore a auta, ktoré ide dolu, treba riešiť na tých pár širších miestach. Zoberte lopatu, pre každý prípad....Takže pekne šľapeme zo Zajacovej, vytešujeme sa z peknej stopy a hlavne z  - POZOR! upraveného Generála! V snahe udržať sneh čo najdlhšie sme hneď, ako to bolo možné, celý Generál uratrakovali a sneh pekne utlačili. Na to padlo v pondelok zo jednodesať cm prašanu...tak čo budem ďalej vypisovať! Kto neverí, nech tam beží.....hore od chaty na Kriváň a Chleb sa dá výjsť, zlyžovanie je určite lepšie z Kriváňa, z Chlebu sme to ešte neskúšali - veľa vysokej kosodreviny. Krivánske muldy sú na tom lepšie, aj keď tam by patrilo ešte aspoň pol metra k dokonalému zážitku.

Čo bude ďalej, uvidíme cez víkend. Podľa predpovedí nášho slávneho SHMÚ by malo od 700m snežiť, takže v to dúfame a veríme, milé SHMÚ! Aj tak je to smiešne, že v BA je vraj 12 °C. Plus. Tak sledujte kameru, sledujte stránku FB našej chaty a sledujte aj tieto moje zápisky. Alebo viete čo? Sledujte situáciu priamo z chaty, to je určite najdôveryhodnejšie :-)

Vaša chatárka


 

 

 

ROK 2013

 

26.4.2013

Koniec správ o stave snehu - už nie je o čom písať. Zo zimy sme prešli priamo do leta, teploty dosahujú 20 a viac stupňov, sneh doslova mizne pred očami a to čo bolo ráno, už poobede nie je pravda.

Cez Generál už prejdete suchou nohou, ešte okolo turianskej chaty sú nejaké zbytky snehu. Hrebeň takisto už v ľahšej obuvi, ale zo severu je ešte snehu viac a v Oštiepkovej mulde sa dnes ešte aj lyžovalo.

Takže sa lúčime s tohtoročnou zimou, bola krásna, aj keď málo slnečná a málo inverzná, ale snehu bolo dosť celú zimu a to je hlavné.

 

20.4.2013

Slnko páli ako šialené a sneh napriek tomu ustupuje len pomaly. Je to zaujímavé, toho roku ho bolo menej ako vlani a drží sa ako kliešť. Takže - z juhu si lyže vynesieme až na Skratky. Alebo odbočíme na potok. Odtiaľ už postupujeme na lyžiach, na začiatku ešte sem tam nejaký kus trávy, ale cca od 1000m už je všade len sneh. Odporúčam Kriváň, severné muldy sú ešte plné snehu. Zlyžovať sa ešte dá kusisko pod Generál. Zo severu neviem, ale vo štvrtok ešte prešli chalani hrebeň na lyžiach až po Maguru.

Pešiaci sa budú prebárať a rozhodne to ešte nie je na tenisky! Popod Hromové už sme videli prešľapaný chodník, ale aj tak by som na pešo volila radšej priamy útok cez Generál. Chata je ešte stále v takej poloprevádzke, prerábame kuchyňu a bar, ale čapované pivko a niečo pod zub sa vždy nájde. Od 1.5. už budeme v plnej paráde pripravení na sezónu.

 

12.4.2013

Stav snehu - aj ke´d to z mesta nevyzerá, šľapať na lyžiach sa dá ešte stále od Zajacovej, kde sa celkom pohodlne dostanete autom ( 2/3 cesty je už suchý asfalt). Na Zajacovú sa dá aj zlyžovať, posledných pár metrov už sem tam trčí skala. Generál je komplet pod snehom, krivánske muldy sú perfektné, cesta potokom jedna báseň. Sneh je síce s pribúdajúcim dňom kašovitý, ale spodok je pevný a drží.

Od nedele hlásia jasno, tak nabaľte krémy a šup na jarnú lyžovačku. A my nezamestnaní ostaneme aj pondelok a utorok, cha!

 
10.4.2013

Zima ustupuje veľmi pomaličky...moc toho nevidíme, lebo je stále hmla, ale ak vidíme, tak furt len sneh. Šľape sa ešte  od Zajacovej, kde sa už dá dostať aj autom. Sneh napodiv nie je veľmi ťažký, skôr taký utlačený a ubitý a je ho všade dostatok. Nuž, slnka niet, tak ho nemá čo roztápať. V noci je už nad nulou, takže sa ani nerobí kôra...no, taká zvláštna jar. Bez firnov a bez slnka. Dokonca aj bez lavín. Ani neviem, či niečo na Malej Fatre v poslednej dobe padlo.

Takže komu sa ešte lyže tejto zimy nezunovali, stále ich môže používať, dokonca to asi bude lepšie ako na peši, pešiaci sa budú dosť prebárať, to platí hlavne pre hrebeň, zoberte si snežnice. Teraz by som dala hrebeňovku na lyžiach - ideálne podmienky, len ešte trochu toho slniečka...

29.3.2013

Nuž na marcové snehy sme na Chlebe zvyknutí, ale pol metra je pol metra....a vraj to je len začiatok. Tak buď je tá zima ale fakt dlhá alebo je Veľká noc zavčasu. V každom prípade toho roku to bude veľmi pripomínať Vianoce....

Takže - sneží, husto a bez nejakého veľkého vetra. Teplota -6°C ho mení na prašanový, komu sa ešte lyžovačka v prašane túto zimu nezhnusila, má výbornú príležitosť. Ako Dalino hovorí, žiadny oddych, lenivci! Na hrebeň by som dnes veru nešla, možno zajtra. Ak to bude takto kydať, tipujem aj lavínovú štvorečku. Takže najlepší ( a asi aj jediný) prístup je pekne z juhu, po Generáli, v tichom novom sniežiku si pomaly robiť prvú stopu - čo môže byť krajšie? A autíčka nechať pekne na Trusalovej, aj my ideme pre ratrak na Zajacovú pešo...

 

27.3.2013

Víkend bol krásny, ale studený a ten nadchádzajúci nebude iný - teda ak budeme veriť Aladinovi. Ale budeme, lebo tieto koncomarcové snehy nie sú na Chlebe ničím výnimočným a pamätám dobre na našu prvú zimu, keď som sa 25. marca 2009 nedostala defendrom ani len na Zajacovú, také kopy čerstvého snehu napadli. Aj na tento víkend nám Aladin hlási veľa čerstvého snehu a na nedeľu a pondelok vari aj trocha slniečka, takže napriek tomu, že je Veľká noc a všetci by sme už chceli vidieť niečo zelené , tento rok bude šibačka snehovými a ľadovými prútmi. Tak ma napadá, aké to má výhody - napríklad do zamrznutej kade ma kúpači nehodia :-)

Cesta na Zajacovú je momentálne asfalt kombinovaný s ľadom a od šútovskej odobočky sú to zamrznuté koľaje. Keď na to v piatok trochu prisneží, tak to bude dobre zjazdné. Len tá trocha nesmie byť pol metra....

No a aby ste mali lákadlo - na chate pečieme jahňa, varíme fajnú úplne domácu údenú krkovičku a nebude chýbať ani náš preslávený baraní guľáš.....

 

22.3.2013

 Severák, mráz, zima - typický marec na Chlebe. Teplota - 7°C, vietor severovýchodný. Zima sa vrátila s plnou silou, pripadlo pol metra snehu, najprv mokrý a teraz prašan, takže opäť ideálne podmienky na skialp. Zajtra sa má vyčasiť a tak si to znovu užijeme....a vraj až do Veľkej noci žiadna zmena, takže šibačka bude toho roku mrazivá.

Na hrebeni sme neboli, takže prípadné info poskytne Horská služba. Ale za pekného počasia sa netreba báť :-)

 

15.3.2013

Zima ešte zďaleka nekončí. Už dva dni fičí riadny severák, čosi aj prisnežilo, teploty sú hlboko pod nulou. Na víkend máme ale sľúbené slniečko a slabší vietor, takže treba ešte vytiahnuť lyže a pásy. Poniektorí budú túto sobotu zdolávať Generál v rámci skialpového preteku závratnou rýchlosťou, takže tam rátajte so zvýšenou frekvenciou - doobeda na svahu a poobede v chate.

Hrebeň je miestami sfúkaný na ľad a miestami nafúkané aj na meter nového snehu, tak si vyberte...asi mačky aj snežnice.

Autom sa dostanete až na Zajacovú, ale sú dosť vysoké zamrznuté koľaje, takže nižšie autá dôjdu max po šútovskú odbočku. Lanovka by mala byť v prevádzke a tak očakávame návaly aj z druhej strany.

1.3.2013

Pred nami je asi posledný naozaj zimný víkend.....táto zima už nebude trvať dlho. Snehu je málo a na budúci týždeň hlásia teploty nad nulou už aj v noci....no, však asi nemôže byť každú zimu hore 3 metre snehu až do apríla.

Momentálne je však ešte snehu dosť, počasie má byť slniečkové, hlavne v nedeľu, v noci mrzne, takže ešte aj lyže sa uživia, aj keď už to nie je lyžovačka v prašaníku. Celkom pokojne môžete aj hrebeňovkovať, naľahko turistikovať, všetko je pevné a tuhé. Pre pohyb na vrcholoch však odporúčam mačky, sneh sa miestami zmenil na ľadové plochy.

 

22.2.2013

Ťažký komentár.....momentálne je hore ideálny stav, sneh krásny prašanový, ešte má dosnežiť, teplota trvalo pod nulou, ale ak sú predpovede SHMU pravdou, tak v nedeľu už hore prší a to si ani neviem predstaviť. Žeby v sobotu posledná poriadna lyžovačka a potom už len mokro? No, túto zimu je všetko možné....tak si to zajtra ešte užijeme.

 

8.2.2013

Dosnežilo, dofúkalo a vyšlo slnko. Čo viac si môže človek skialpový priať! Teplota okolo -10°C, snehu od 160 - 200cm, konečne zafúkaný aj Chleb a Kriváň.....konečne poriadna zima.

Piatok 8.2.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29.1.2013

Sneží, sneží... konečne aj u nás. A snežiť má až do nedele, takže očakávame nejaký ten meter nového snehu. Zajtra to má síce trochu prepršať cez deň, ale aspoň nový sneh dobre sadne a naň príde ďaľší prašaník, ktorý si môžete cez víkend užívať do sýtosti. Pozor - so snehom prídu aj lavíny, na víkend HZS možno hodí aj štvorku,  sneh bude mokrý, ťažký, nespevnený, takže po hrebeni by som sa moc nemotala, už len kvôli silnému vetru.  Aj prechod z lanovky cez Snílovské sedlo asi nebude jednoduchý a už vôbec to neskúšajte večer alebo dokonca v noci, horská služba má dosť roboty aj bez vás!!! Radšej zvoľte prístup z martinskej strany cez Šútovo ( po zelenej!) alebo cez Trusalovú - tam nič nehrozí, akurát tak naša chata po ceste :-)

 

17.1.2013

Sneží, sneží...ale v Bratislave! Čo je toto za zima?Svet je už naozaj hore nohami....nuž našťastie tu snežilo tiež a slušných 120cm už máme. Ale ten bratislavský sneh nám bude chýbať, veru tak!

Momentálne stav dobrý, snehu tak akurát, na Chlebe a Kriváni však tých 50cm chýba. Včera sa oteplilo a prachový sneh trochu sadol, dnes mrzne, takže lyžovačka v muldách by mala byť lepšia ako minulý víkend. Na sobotu nám hlásia pekné počasie a na nedeľu sneženie, takže ideálny stav. Šľapať sa dá stále aj z Trusalky aj zo Šútova, cez potok aj po značke. Z Vrátnej je zimná cesta prešľapaná aj pre pešiakov. Autom sa dostanete v pohode až na Zajacovú, cesta primrzla, takže by nemal byť problém ani pre osobáky.

Fotodokumentácia ako zvyčajne na FB - aktuálne už z našej novej webovej kamery!!!

 

11.1. - 13.1.2013

Sneží, sneží, sneží. To je správa z posledných dní. Každý deň po troške, drobný prachový sneh. Nie sú to ešte 2 metre ako vlani, ale šľapať sa dá už od Trusalovej a zo Šútova, aj zlyžovať!!! Na Generáli je vyše metra snehu, okolo chaty 60 - 80 cm. Teploty klesajú, cez víkend má byť až - 18°C, podľa Aladina dokonca len veľmi slabý vietor, aj nejaké inverzie sa majú vyskytnúť a tak to vidím na prvé tohtoročné pokorenie Chlebu a Kriváňa, kde tiež slušne prisnežilo. Autá treba nechať na Trusalovej, na Zajacovú sa dostanú len väčšie typy, sú vysoké koľaje. Však kto by chodil autom, keď môže na lyžiach!

Z Vrátnej už treba používať len zimnú cestu, lanovka sa dúfam už tento víkend nebude vyhovárať na silný vietor a tak privítame návštevníkov aj z druhej strany. V kuchyni sa pečie husokačka, lokše a navarená je aj novinka - kyslá zemiaková polievka s vajíčkom a s údeným mäskom ako od maminky! Tešíme sa na Vás.

 

6.1. - Traja králi nám doniesli sneh!!!

Dobré správy z Chlebu!Od piatku s prestávkami sneží a Generál sa už začína podobať na Generál, na aký sme zvyknutí z lanskej krásnej zimy. 200cm to ešte nie je, ale aj tých miestami nafúkaných 80 cm poteší. Takže stručne - teplota -11°C, vietor silný severný, cez deň sa umúdril a zoslabol,dohľadnosť fajná až do doliny. Šľapať sa dá už od Zajačky a dnes poobede sa tam už dalo aj zlyžovať. Generál je ešte trocha vlnovkatý, ale zarovnáva sa! Kto neverí, nech tam beží a kto môže, tak odporúčam pondelok poobede a utorok - slnko, veterné okno a prvý tohtoročný prašan!!!

Fotky nájdete na FB.

 

3.1. - 5.1.2013

Prvý tohtoročný víkend pred nami a stav stále nezmenený....sneh je, ale málo. Generál je nezjazdný, po hrebeni je povrch sfúkaný miestami až na trávu. Na turistiku sú ale podmienky dobré a na chate je stále teplúčko. Autom sa dostanete až na Zajacovú. V SHMÚ  predpovedi vidíme nejaké snehy, takže ak by niečo pripadlo, hneď dáme vedieť....

 

26.12.2012

Tak máme tu nejaké resty v správach o počasí, ale verte, nebolo a nie je veľmi o čom písať.... Sneh, ktorý tak pekne začal padať a padal celý december, nevydržal teplú štedrovečernú vlnu a zmizol v nenávatne. To, čo ostalo, sa zmenilo na mokrú kašu s večernou kôrkou, takže na lyže ani hore, ani dolu. Dnes konečne zišla teplota pod nulu ( večer -2°C) a čosi aj poprášilo, tak uvidíme, čo prinesú najbližšie dva dni. V každom prípade na víkend aj na Silvester hlásia slniečkové inverzie, takže minimálne turistikovať a fotiť určite budeme...Komu je smutno za zimou, nech si pozrie správy v archíve z minulého roka - 70 centi už na Štedrý deň...jááj, kdeže lanskie snehy sú...

 Víkend 7. - 9.12.2012

Ahojte všetci, tak tu máme prvý poriadny sneh a začíname so snehovými správami. Tak - na Chlebe je sneh. Regulérny, biely, studený a ako každý rok o tomto čase, prachový a bez podkladu. Takže lyže ešte necháme doma v komore, stačia paličky a fajnovejší si môžu zobrať aj návleky. Počasie je slnečné, ale riadne mrazivé, v noci až - 17°C, vietor poslabší, severný, tak sa to dá vydržať.     V chate je samozrejme stále + 20°C , čaj a horec v dostatočnom množstve :-)

chata

 

 

 

ROK 2012

 

Druhý májový víkend

Neverte predpovediam počasia z SHMÚ!

Tak sa mi zdá, že v SHMÚ prebieha bojkot správnych predpovedí počasia. Ich úspešnosť sa pohybuje na úrovni práčky z 50-tych rokov minulého storočia. Približne od Veľkej noci im to skutočne nevychádza....Takže včera (sobota) napriek predpovedi celý deň jasno a krásne, dnes napriek predpovedi ráno inverzia a teraz bez obláčka a dovolím si tvrdiť, že aj zajtra napriek predpovedi bude pekne a teplo. Alebo že by sme my tu hore mali nejakú špeciálnu výnimku zo škaredého počasia?

Nech už je to akokoľvek, počasie je ideálne na jarné túry, sneh zmizol nenávratne už aj z chodníkov a stačí letná výstroj t.j. tenisky a tričko.


 

Prvý májový víkend

Je až na neuverenie, ako rýchlo sa mení počasie a mizne sneh v apríli. Čo bolo včera, už dnes nie je pravda a predpovede počasia sú len chabým pokusom o žart. Ale tento víkend nesklame! Tlaková výš bude rovno nad nami a to znamená bezvetrie a veľa, veľa slniečka, tak berte plavky a opaľovacie krémy.

Hrebeňovkári - užite si to! Snehu je už málo, zimnú výbavu netreba. Možno sa ešte niekde preboríte do nejakého zabudnutého záveja, ale to patrí k jarným túram a na chate sa vysušíte.

Autíčkari - v pohode až na Zajacovú, vyššie môžeme ísť už len my a Vladko. Ešte malá rada - príslušníci sa môžu vyskytovať a teda aj pokutovať až za tabuľou Národný park Malá Fatra ( je na Zajacovej pri smerovníku). Po túto tabuľku môžete parkovať s pokojným svedomím.

Skialpinisti - muldy čakajú na posledné túry v plavkách, trenkách a podobných kúskoch. Od Generála je ešte stále sneh. Komu sa nechce nosiť príslušenstvo skialpové na chrbte, vyvezie sa lanovkou, však?


 

Veľkonočná nedeľa a pondelok

Zavládla sibírska zima.Teplota -14°C ráno príjemne prekvapila hlavne spáčov na povale. Do toho milý arktický vetrík severovýchodných smerov o sile asi 20m/s previeva sneh až do vnútra chaty. Ešteže na to všetko svieti slnko, takže spoza okna to vyzerá fajn. Čo dodať? Nie je zlé počasie, len zle oblečený turista. Inak turistika výborná, podklad tvrdý, zafúkaný takým 15 cm prašanom, takže ideálne aj na lyže - ak ste ich ešte neodložili. Na chate sa dnes varí výborná veľkonočná polievka z domáceho údeného mäska....

Motoristi -  majú veľkú šancu dostať sa až na Zajacovú, cez Kamenný úvoz je to už úplne suché a kde je sneh, tak je tvrdý ako skala. My stojíme až nad Romanou a odtiaľ sa dá pekne na lyžiach. Dnes odporúčam cestu potokom - nádhera.


 

Piatok, 30.3.2012

Tak ten marcový sneh predsa padá! Už sme si mysleli, že tento rok bude výnimka. Zima sa vrátila v plnej sile, sneží, fúka, v noci mrzne a po jari ani slychu chýru. Výstroj ešte neodkladajte, taký ten posledný zimný prašaník stojí za hriech. Keď ho vychytáme, dáme info - tipujem tak pondelok, utorok by to malo byť ono.

Momentálne teda na hory len opatrne, je tam fakt hnusne, po chatu z Trusalky to bude bez vetra, ale hore na hrebeni sa ženia všetci čerti - počkáme a dúfame, že na Veľkú noc bude okrem dobrej lyžovačky aj slniečko.


 

Piatok, 23.3.2012

Jar, jar a ešte raz jar! Za týždeň je to už úplne iná Malá Fatra! Teploty trhajú rekordy, slnko svieti ako divé a sneh mizne pred očami. Napriek tomu všetkému je ho ešte stále dosť, akurát na dobrú lyžovačku si treba poriadne privstať - už ráno sú teploty nad nulou.

Tento týždeň sme si prebehli hrebeň a tu sú dobré rady: berte lyže alebo snežnice. Snehu je ešte stále veľmi veľa, na hrebeni je veľa odtrhov a prevejov, a to všetko je pod vplyvom slnka zmäknuté až do hĺbky 1 metra. Na lyžiach to prejdete ešte v kuse bez nosenia, snežnice sa môžu zdyť oštarné, ale na veľa úsekoch budete radi, že ich máte. Brodiť sa budete aj na ceste zo Snílovského na chatu a takisto aj po Generáli. Ale tam to spravia aj návleky a paličky. Inak nádherná jar, na víkend nám Aladin predpovedá bezvetrie a slniečko, tak treba pribaliť kilo krému a vyraziť.

A ešte niečo pre motoristov typu Vladko - za Michalíkom tá pekná asfaltka bez snehu končí. Ďalej už len mokrý, hlboký a kašovitý sneh, v ktorom Vladko možno prejde po Kamenný úvoz ( a ďalej to na veľkú Drahošovu "radosť" len zbytočne rozryje), ale zbytok beznádejne zapadne po brucho a bude po hodinovom trápení nadávať, prečo si tých pár metrov neprešli na lyžiach :-)


 

Piatok, 16.3.2011

Ľad, ľad a ešte raz ľad. Do výšky 1200 m.n.m. to už vyzerá na jar, ale ďalej vládne ešte stále pani zima. Prosím berte to do úvahy pri plánovaní túr a hlavne hrebeňoviek. Zimná výbava ja absolútna nutnosť, vrátane mačiek od výšky 1400 m.n.m.!!! Po chatu sa to dá zvládnuť v bežnom turistickom režime - slniečko cez deň je už silné a trocha ten ľadový povrch roztopí. Po jeho západe sa všetko mení na klzisko. Pozor na lavíny - pod Pekelníkom už padla jedna obrovská a cez víkend čakáme na ďaľšie (napr. pod Hromovým). Takisto pozor na preveje - toho roku ich je neúrekom a pri hrebeňovke ani neviete, kadiaľ kráčate - možno po vzduchu... Tak dúfam, že tento krásny slnečný víkend dobre dopadne.

Prístupy na chatu - z lanovky treba mačky. Fakt. Snílovské sedlo je zaliate ľadom. Od Trusalovej, resp. zo Šútova po chatu mačky netreba, stačia palice a dobrá obuv, resp. lyže. Ešte stále chodíme ratrakom z Trusalovej, autom na Zajacovú to radšej neskúšame - meter kašovitého snehu dá zabrať aj defendru. Každým metrom sa situácia mení a to, čo na začiatku vyzerá ako schodné, je po 100 m neprejazdné.Treba si vychutnať možnosť šľapať už od Trusalovej koncom marca - taký rok na lyžiach ani nepamätám :-)

Celkový sumár - začiatočníci po chatu, stredná trieda Kriváň a Chleb a pokročilí hrebeňovky. No a potom všetci k nám na našu výbornú chlebskú kuchyňu :-). Tešíme sa na Vás.

P.S. Fotodokumentácia na FB Chata pod Chlebom.


 

Pondelok, 12.3.2012

Nové správy po dlhšom čase - chata je ešte stále zasypaná snehom a na hrebeni sa drží ľad, napriek tomu už tento týždeň čakáme prvé jarné dni, ktoré všetko zmenia. Podmienky na skialp sú veľmi dobré - ešte stále sa dá ísť rovno zo Šútova alebo z Trusalovej. Generál je vysnežený, žľaby sú takisto plné snehu. Po hrebeni by som pri výraznejšom oteplení dávala pozor - veľké preveje sa môžu začať trhať a padať dolu. Na konci týždňa by sa malo výrazne otepliť a svietiť slniečko, takže treba vytiahnuť krémy a vychutnať si jarné lyžovanie.

Cesta na Zajacovú autom zmäkla a tým pádom sa stala opäť neprejazdnou - je na nej ešte stále veľa snehu. Môžete to skúšať s reťazami, ale bude to boj.


 

Pondelok, 27.2.2012

Zima naďalej trvá :-). Sneh sadá a potom znovu pripadne, takže sa stále drží okolo 250 cm, čo je úžasné. Hrebeň smerom na Suchý aj Poludňový grúň je vyfúkaný do hladka a pohyb po ňom je problematický - treba mačky a palice, na lyžiach kus odvahy a lyžiarskych zručností. Smerom dolu je to oveľa lepšie, žľaby aj Generál sú vysnežené ( včera 10 - 20 cm čerstvého prašanu) a dá sa v nich pekne šľapať aj lyžovať. Tento týždeň nás (vraj) čaká oteplenie a slniečko, takže asi si užijeme prvé jarné lyžovačky.

Prístup na chatu z Trusalovej je stále možný len na pešo - cesta na Zajacovú je neprejazdná, každý pokus skončí len zapadnutím auta, zbytočným prehĺbením koľají a nadávaním Drahoša, keď po nich ide ratrakom. To isté platí aj pre Šútovo. Z Vrátnej sa dá prejsť po zimnej ceste, ale netreba zabúdať, že Snílovské sedlo je vyfúkané a zľadovatelé.


 

Piatok, 17.2.2012

Najnovšie správy z Chlebu - opäť veľmi veľa snehu! Sneh padá už od stredy a k tomu fúka silný nárazový vietor. Všetko, čo sa prešľape, je do dvoch hodín preč. Na hrebeni je situácia veľmi zlá, viditeľnosť nulová, tyče zasypané. Očakávame, že na víkend vyhlási HZS lavínovú štvorku .Teploty sa stále pohybujú okolo - 10°C. Do pondelka nie je hlásená žiadna výrazná zmena tohto počasia.

Takže naše odporúčania - na hrebeňovky zabudneme. Takisto prechod zo Snílovského sedla na chatu bude problematický a možný len za denného svetla! Výšľap z Trusalky a zo Šútova ( ak sa tam vôbec dostanete autom) si užijete, je to pravá zimná romantika s trochou fičiaku pri Turianskej chate. Pozor, v sobotu hrozí po celej trase zvýšený výskyt skialpinistov v tenkých oblečkoch od 8,00 do 12,00 hod kvôli preteku Malá Fatra Open. Čo je to "OPEN" neviem, ale všetkých srdečne pozývame k nám na chatu, kde bude aj vyhodnotenie pretekov. Zároveň prosíme "pešiakov", aby nešľapali po upravených skialpových tratiach - to platí počas celej zimnej sezóny.


 

Štvrtok, 9.2.2012

Po dlhom čase správy z Chlebu:-). Situácia sa moc nemení - snehu dosť, teploty hlboko pod mínusom, sem tam nepríjemný severák. Dnes ale napríklad úplné bezvetrie a padol taký smiešny 2cm poprašok, ktorý ale veľmi pomáha pri šľapaní po vyjazdených a zľadovatelých úsekoch, dokonca aj lyžovačka dolu bola fajnová. Na kopcoch a na hrebeni je to ale sfúkané do tvrdosti betónu, po tých zamrznutých prevejoch sa veľmi zle lyžuje, v žľaboch je to už OK. Na víkend hlásia jasno, jasno a ešte raz jasno.

Dopravná situácia - cesta na Zajacovú je ešte stále neprejazdná, ani s reťazami ani bez nich ani nijako. ( To platí aj pre Vladka Kunštára:-) Auto treba nechať na Trusalovej a tešiť sa z polhodinky šľapania po Zajacovú.  Zo Šútova detto, autá treba nechať dolu v dedine, dnes som tam zapadla hore pri posledných domoch 2x a to s defendrom. Sneh sa zmenil na piesok a každý pokus o pohyb vpred alebo vzad spôsobil len ďaľšie zapadnutie. Tak som sa okrem polhodinky šľapania na Zajacovú ešte aj 2x vykopávala zo snehu. Raz pred a druhý raz po výstupe. Pekný deň!


 

Štvrtok, 26.1.2012

Samé dobré správy pre všetkých, ktorí miluju sneh a hory. Snehu je tu strašne moc. Je úplne všade, zasypal chatu, kaďu, tyčové značenie a takmer všetko, čo pripomínalo ľudskú civilizáciu. Dnes poobede ustal vietor a vyšlo slnko, teplota klesla na -12°C. Kopce sú vysnežené, žľaby plné snehu, ktorý zdá sa je aj dosť pevný a tak dúfame, že nič na nikoho nepadne. Na chate je uvarený výborný baraní kotlíkový guľáš a na víkend hlásia jasno....treba ešte niečo dodať?

Chata pod snehom

Piatok, 20.1.2012

Opäť po dlhom čase vidíme do doliny - ale asi nie na dlho, čakáme sneženie a vietor. Teplota je -9°C, takže tu sa žiadny odmäk nekoná. Sneh pekne sadol na 195 cm, podmienky na skialp sú fantastické! Cesta autom na Zajacovú je stále problematická - určite zoberte reťaze, je na nej veľa kašovitého a mokrého snehu. Z Vrátnej sú tyče na zimnej ceste miestami zafúkané a tak túto cestu odporúčame len za vidna!

Nedeľa, 15.1.2012

A je to tu - dnes v noci zmizol aj posledný viditeľný kúsok meracej laty a to znamená 210 cm prírodného snehu, neustále previevaného poriadnym chlebským fičiakom pri teplote -11 °C. Viditeľnosť nulová a sneh stále padá. Podmienky na skialp fajnové, ale nad úrovňou lesa ide dnes o život, takže radšej nebudeme chlapcom z HS prirábať robotu. Z Hromového už padla prvá lavínka a budú padať ďaľšie. Na Zajacovú sa už osobným autom nedostanete, nepomôžu ani reťaze ani päť mocných chlapov, len špeciálne vozidlá typu DEFENDER :-)


 

Stredňajšia predpoveď vyšla dokonale ( viď foto). Dnes sme opäť v hmle a v oblakoch, čakáme na zajtrajšiu nádielku snehu.

Chleb 11.1.2012

Streda, 11.1.2012

Po dlhom čase vidíme do doliny, ba dokonca má na obed aj svietiť slnko! Dnes by som neváhala, ten prašan tam nebude dlho:-). Teplota -5°C, slabý vietor, nový sneh 20 - 30 cm. Pozor - cesta na Zajacovú je pre osobné autá len veľmi ťažko prejazdná - veľa kašovitého a mäkkého snehu, vysoké koľaje. Nezabudnite lopatku a reťaze.

Sobota, 7.1.2012

Krásne zasnežené ráno.Teplota -10°C, veterno, ale už je to neporovnateľne lepšie ako včera.Viditeľnosť - do doliny vidno, na Kriváň a Chleb nie. Sneh sadol na pekných 160cm, čo je hodnota, v ktorú sme túto zimu ani nedúfali. Cesta na Zajacovú je už vyjazdená, ale aj tak by som pribalila do kufra reťaze a do auta plnú osádku, aby mal kto tlačiť. No a na záver najlepšia správa - kaďa je rozkúrená!!!

7.1.2012

Z okna

Piatok 6.1.2011

Ešte stále sneží. Na late je už 150 cm, z toho 70 cm nového snehu. Fúka trocha menej ako včera, ale hrebeň by som dnes neriskovala. Teplota -8°C, takže všetko drží pokope. Zatiaľ,takže počkáme do zajtra. Cesta na Zajacovú je pre autá ťažko prejazdná, skúsime to trocha pojazdiť ratrakom, ale bez reťazí tam aj tak nechoďte. Zato výšľap na chatu v čerstvom snehu - a hlavne cez potok - jedna báseň!!! Poobede dáme foto.

Štvrtok, 5.1.2012

Sneží, sneží a stále sneží. Ale k tomu aj fúka a to tak, že dosť. Takže do soboty  žiadne hrebeňovky a žiadne frajeriny popod Hromové, aby chlapci z HS nemali zbytočnú robotu! Na lyžiach len po chatu na teplý čajík s horcom, ďalej tiež až v sobotu. Všetko bude nafúkané a nepreviazané s podkladom, takže sa to bude sypať dolu jedna radosť. Teplota -8°C, viditeľnosť nulová a silný, naozaj silný nárazový vietor.

Pondelok, 2.1.2012

Inverzia, ktorá asi dlho nevydrží, teplota -2°C, silný západný vietor, nový sneh sadol na 70-80 cm.

2.1.2012

Utorok, 27.12.2011

Po dlhej dobe opäť vyšla predpoveď počasia - krásne , jasno, vysoká inverzia, bezvetrie. Kto neverí, nech tam beží - aj zajtra má byť tak :-) !

Pondelok, 26.12.2011

Teplota -3°C, slabý SZ vietor,pod nami inverzia a nad nami oblačnosť a tak to asi aj ostane celý deň. Sneh sadá a tvorí sa podklad,na výšľap je to OK, na dobrú lyžovačku by bolo treba trochu nového.


 

Štvrtok, 22.12.2011

Teplota -9°C, nový sneh 10 cm, spolu 75 cm,zamračené, slabý vietor, podmienky na skialp veľmi dobré.


 

Pondelok, 19.12.2011

Tak zima je tu a podľa predpovedí počasia sa už do Vianoc ani nestratí. Pekných 70 cm snehu s podkladom z minulého týždňa dáva tušiť niečo ako zimnú lyžovačku. Teplota v celodennom mínuse, síce zamračené, ale s výhľadom. Vietor nestojí za zmienku.


 

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom