Chata Chleb - Chata pod Chlebom


Menu


Online kamera

Online kamera

Kontakty

Chata pod Chlebom

+421/905/861 042

chatarka@chatachleb.sk

Rezervácie len mailom!

Otvorené každý deň!

Teplé nápoje a jedlo

  7,00 - 22,00 hod!

Internet pocitadlo

O chate


NIEČO Z HISTÓRIE....

Ku koncu devätnásteho storočia už sa z času na čas v našich vrchoch objavujú i takí, ktorí chodili do vrchov nie za prácou, ale za krásou a osviežením. Takto začína i v Malej Fatre turistický ruch. Bol podmienený okrem iného i tým, že v roku 1871 začala premávať košicko: bohumínska železnica a v roku 1883 dobudovali Považskú železnicu po Žilinu.

- 1878: Založený Prírodovedecký spolok Trenčianskej župy v Trenčíne (Jozef Ľudovít Holuby, významý botanik a evanjelický farár v Zemianskom Podhradí a žilinský historik Alexander Lombardini, MUDr.Karol Brančík, župný lekár v Trenčine a ďaľší.) Propagovali Krivánsku Malú Fatru v slovenskej, nemeckej a maďarskej tlači.
- 1879: Zhromaždenie Prírodovedného spolku v Žiline začalo s výletmi do Súľovských skál a do Vrátnej, čo sa považuje za začiatok organizovanej turistiky v Malej Fatre.
- 1880: Karpatský spolok Uhorska, jeho Žilinsko-Rajecký výbor, začal značkovať turistické cesty v Malej Fatre.
- 1885: Karpatský spolok Uhorska postavil prvú turistickú útulňu v Malej Fatre pod Veľkým Kriváňom známu pod menom 'Majláthka'. Už vtedy Dr.Brančík, činovník odbočky zaviedol knihu náštevníkov Vrátnej a navrhol zamestnávať horských sprievodcov.
- Začiatkom dvadsiateho storočia Budapeštianský Ski Club vybudoval na Snilovskom sedle útulňu 'Révajka'.

Pohyb v horách sa rozhýbal po prvej svetovej vojne.

1918: Vznikol Klub československých turistov.
1920: Klub založil svoj odbor v Žiline, ktorý okrem iného začal organizovať i záchrannú činnosť v horách, ktorá sa ukazovala byť potrebnou pri zvyšovaní náštevnosti vrchov, veď v medzivojnovom období v hrebeni Krivánskej Fatry vznikol veniec horských chát:

- 1930: postavená Chata pod Chlebom,
- 1938: postavil Odbor KČST v Žiline chatu pod Suchým,
- 1932: Odbor KČST v Sučanoch postavil útulňu na Meškalke
- 1934: Odbor KČST na Vrútkach vybudoval útulňu na Kľačianskej Magure,
- 1933: Jozef Weider, známy lyžiarsky pretekár a horolezec, postavil na Medziholí súkromnú chatu
- 1944: Nacisti všetky chaty vypálili.
- 1946: Klub slovenských turistov a lyžiarov obetavou a bezplatnou prácou členov obnovil chatu pod Chlebom a krátko na to boli obnovené i ostatné chaty okrem Meškalky.
- 1950: začal premávať sedačkový výťah na Chleb, a tým sa nevídane zvýšila náštevnosť našich vrchov.

Vzostup návštevnosti priniesol i zvýšenie počtu športových úrazov, často i s tragickým dopadom.

- 1947: Táto tvrdá skutočnosť podnietila skupinu zapálených nadšencov hôr, aby sa v rámci cestovného ruchu vytvorila v r.1947 záchranná organizácia Horská zdravotná a záchranná služba, ktorej vedúcim pre Malú Fatru sa stal Eugen Weiner.
- 8.1.1954 : Uznesenie vlády ČSR z o rozvoji telesnej výchovy a športu a starostlivosti o bezpečnosť náštevníkov hôr, podľa ktorého v ČSR vznikli oblasti Horskej služby v rámci Štátneho výboru telesnej výchovy a športu pri vláde.
- 7.2.1954: boli menovaní pre oblasť Malá Fatra dvaja horskí vodcovia Eugen Weiner a Jaroslav Tejnský, ktorí pomáhali dobudovať oblasť Horskej služby Malá Fatra.
- 1.12.1954: bol schválený štatút Horskej služby ČSR. Pri organizácii a činnosti Horskej služby oblasť Malá Fatra priniesli občania Terchovej a Štefanovej veľký podiel nezištnej obetavej práce.
- 1960: V najexponovanejšej časti oblasti pri dolnej stanici sedačkového výťahu na Chleb bola vybudovaná záchranná stanica HS Vrátna.
- 1965: Vybudovaná záchranná stanicu pod Príslopom.
- 1966: Vybudovaná záchranná stanica Paseky.
- 1975: Dokončila sa výstavba záchrannej stanice Veľká Rača.
- 1978: V akcii Z sa podarilo dobudovať Dom Horskej služby vo Vrátnej. Za túto činnosť patrí úcta súčasným a minulým členom Horskej služby.  


Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom