Chata Chleb - Chata pod Chlebom


Menu


Online kamera

Online kamera

Kontakty

Chata pod Chlebom

+421/905/861 042

chatarka@chatachleb.sk

Rezervácie len mailom!

Otvorené každý deň!

Teplé nápoje a jedlo

  7,00 - 22,00 hod!

Internet pocitadlo

Skialp a turistika


 

Poloha

Chata pod Chlebom je horská chata, ktorá sa nachádza v Malej Fatre. Stojí v nadmorskej výške 1423 m.n.m. pod Chlebom (1646 m.n.m.), z toho vychádza aj názov. Chata nestojí na hrebeni Malej Fatry, ale na južnej strane pod hrebeňom.

Za pekného počasia sa spred chaty ponúkajú nádherné výhlady. Za chatou je vidno Chleb a Veľký Fatranský Kriváň.  Na východ vidno Západné Tatry a Veľký Choč, priamo pred chatou je vidno časť hrebeňa Nízkych Tatier a Veľkú Fatru a vpravo Martinské hole.

Prístup z hrebeňa

Z hrebeňa, konkrétne zo Snílovského sedla sa tam dostanete po zelenej značke a ste tam za 20 minút. V zime je táto cesta zapadnutá snehom a preto sa používa zimná cesta. Ide sa po červenej značke, po tyčovom značení smerom na Chleb, no v polke cesty je odbočka vpravo na Chatu pod Chlebom a pokračuje sa popri tyčiach až na Chatu.

Zo Sedla za Hromovým sa tu tiež dostanete. Zo sedla treba íst po žltej značke, ktorá sa napojí na modrú, ktorá vedie priamo na chatu. Túto trasu neodporúčam v zime, hlavne ked hrozí lavínové nebezpečenstvo!!! Juhovýchodné svahy Chlebu a Hromového patria medzi najlavinóznejšie v Malej Fatre.

 Prístup zdola

Zo Zajacovej na Trusalovej sa ide po zelenej značke, ktorá ide po lesnej ceste, neskôr chodníkom v lese (Skratky) a záverečný výstup vedie po bývalej zjazdovke (Generál). Toto je najpoužívanejšia výstupová trasa na Chatu pod Chlebom. V zime tu okrem turistov nájdete aj veľa skialpinistov.

Ďaľšia možnosť výstupu je zo Šútova cez Šútovský vodopád a Mojžišove pramene. Ide sa po modrej značke. Je to veľmi pekná trasa, no v zime je aj veľmi nebezpečná. Od Mojžišových prameňov sa ide traverzom cez juhovýchodné svahy Hromového a Chlebu, ktoré patria medzi najlavinóznejšie v Malej Fatre. Táto trasa nie je vhodná na skialpinizmus.

Veľmi obľúbenou trasou pre skialpinistov je cesta "cez potok". Od Zajacovej treba dôjsť na prvú zátačku a ďalej pokračovať rovno - nie po ceste, ale popri potoku. Pokračujete stále popri potoku, po čase potok zmizne pod snehom a dostanete sa pod prvú krivánsku muldu. Tu sa môžete rozhodnúť - smerom rovno sa dostanete do Snílovského sedla, smerom doprava prídete k chate a smerom doľava muldou na Veľký Fatranský Kriváň. Táto trasa je známa veľkým množstvom snehu, hlavne na jar.

Trasa cez potok má nádhernú odbočku - cca 20 min  od zátačky sa treba dať lesom vľavo ( znalci nájdu zvážnicu popri chate Hlucháňka), na konci zvážnice otočiť o 180° smerom na VFK a pokračovať po tzv. Konskom chrbte až na VFK. Táto trasa je absolútne čistá, vždy vysnežená, s nádhernými výhľadmi na chatu aj MFK. Takmer vždy idete prvovýstup, takže naozaj odporúčame len pre znalcov terénu.

 Možnosti na skialpinizmus v okolí

Už samotný výstup alebo prístup na chatu je dobrou skialpinistickou túrou. Prevýšenie zo Zajacovej na chatu je 685 m. Na chatu sa dá ísť aj zo severu, a to z Vrátnej doliny. Od údolnej stanice lanovky do Snílovského sedla po lyžiarskej zjazdovke, potom kúsok po hrebeni smerom na Chleb a od odbočky na Chatu pod Chlebom už zlyžujete. Prevýšenie je tu okolo 800 m.

Chata pod Chlebom je výborným miestom pre začatie menej náročných, ale aj náročných skialpinistických túr. Výstupy na Veľký Fatranský Kriváň (1709 m.n.m.) a Chleb (1646 m.n.m.) sú veľmi obľúbené. Po hrebeni sa môžete dostať aj na Malý Fatranský Kriváň (1671 m.n.m.), Poludňový Grúň (1459m.n.m.) a Stoh (1607 m.n.m.).

Pre skúsených skialpinistov odporúčame celodenné hrebeňovky - z Chlebu na Suchý alebo naopak. Kratšou verziou je výstup zo sučianskej doliny na Malý Fatranský Kriváň a Chleb. Pri hrebeňových túrach bezpodmienečne overiť lavínový stupeň, stav snehu a predpoveď počasia. Na hrebeňovke je veľmi veľa lavínových úsekov a strmých stien, ktoré sú v zlom počasí životu nebezpečné!

Okrem týchto skialpinistických výstupov a túr je to ešte mnoho ďaľších. A výhodou je, že sa dajú veľmi dobre kombinovať výstupy na vrcholy s hrebeňovými túrami a dlhými lyžiarskymi úsekmi.
Pred každou túrou odporúčam zhodnotiť stav lavínového nebezpečenstva a zistiť si aktuálny stupeň a podmienky u Horskej záchrannej služby vo Vrátnej + 421 41/569 52 32 alebo mobil + 421 903 624 028.

 

 

 


Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom