Chata Chleb - Chata pod Chlebom


Menu


Online kamera

Online kamera

Kontakty

Chata pod Chlebom

+421/905/861 042

chatarka@chatachleb.sk

Rezervácie len mailom!

Otvorené každý deň!

Teplé nápoje a jedlo

  7,00 - 22,00 hod!

Internet pocitadlo

Chatárske recepty


 

Kyslá zemiaková polievka – pre Matúša Kuchyňu ( pekné menoJ )

Recept na veľký chatársky hrniec, takže si to vydeľte asi desiatimi

 

 

Potrebujeme:

3 ks údeného mäsa ALE – to mäso musí byť naozaj klasické, nenastrekované, tradične zaúdené, t.j. nieže by som si chcela robiť reklamu, ale z údeného mäsa z Tesca tú polievku jednoducho nenavaríte. Môžu byť aj údené kolená, údený bôčik

 

 

4 kg zemiakov

20 vajec ( najlepšie domáce)

Cibuľa, bravč. masť

Mlieko, múka na zahustenie

Soľ, vegeta, rasca, tymián,čierne a nové korenie celé, bobkový list

Ocot a cukor

 

Postup:

Údené zalejeme vodou, pridáme bobkový list, trochu čierneho a nového celého korenia, vegetu, rascu,tymián.. Varíme, kým nebude údené mäkké.  Inak u nás doma je toto typická novoročná a veľkonočná polievka. Keď mama vyvarila údené ( kedysi bolo naozaj suché a slané ako čert, muselo sa variť aj v dvoch vodách), vývar nevyliala, ale uvarila z neho výbornú zemiakovú polievku.

Keď je údené uvarené, vyberieme ho a necháme vychladnúť. Do vývaru pridáme zemiaky a varíme do skoromäkka. To je taký stav, že ešte nie sú celkom uvarené, ale už sa dajú jesť. Proste zemiaky sa ešte budú variť ďalej s vajíčkom, tak aby sa úplne nerozvarili.

Teraz prichádza chvíľa vajec. Treba ich tam nahádzať tak opatrne, aby sa varom nerozišli na také tie tenké vlásočnice, pre ktoré som neznášala v školskej jedálni vajcovú polievku. Vajíčko musí ostať pekne celé, kompaktné, žĺtko schované v uvarenom bielku. No kúsok sa môže odlúpiť, však, nikto nie je dokonalý, ale vlásočnice nie! Volá sa to vraj aj stratené vajce. U nás v zemiakovej je vždy stratené, lebo každý v kuchyni na začiatku vyžerie práve tie vajíčka.... Takže tie vajíčka robím tak, že polievku úplne odstavím z platne, nahádžem tam opatrne vajce po vajci, chvíľu ich nechám len tak a až potom dám polievku naspäť na platňu, ale na ten najmenší plameň. Keď už pomaličky začne opäť bublať, jemne drevenou vareškou podvihujem vajíčka zo spodku hrnca – ale žiadne drastické miešanie, len taký pokus, či už sú uvarené a tým pádom aj miešateľné. Tak pomaly kukám a čakám, či už sú vajíčka ready. Teraz prichádza na rad dochutenie – ocot a cukor. V zásade platí, že koľko octu, toľko cukru, takže skúšame pekne po lyžičkách, jedna octu, jedna cukru, ochutnať. A znova, až kým nebude polievka chutiť tak ako u nás J.

No a na záver príde zásmažka alebo zápražka alebo zahustenie polievky. Ja som si to zjednodušila – do mlieka ( asi pol litra) dám 2 -3 polievkové lyžice hladkej múky, dobre rozmiešam a vlejem do polievky, kde to tiež dobre rozmiešam ( vajcia sú už uvarené, takže smelo) . Ale tá múka tam nemusí byť – to pre celiatikov. Zahustiť sa dá aj rozmixovaným uvareným zemiakom.

No a aby polievka aj voňala, ešte na masti opražím cibuľku, vlejem do polievky, zamiešam a HOTOVO.

Aha – vlastne ešte nie, ešte to údené! Údené sa samozrejme môže skonzumovať aj samostatne, ale ja ho krájam na kocečky a hodím naspäť do jeho rodnej polievky. Tam mu to pristane najlepšie.

Ešte poznámka k soli – ak zoženiete naozaj kvalitné domáce údené, polievku na začiatku nesoľte, môže byť dostatočne slaná už z údeného mäsa. Soľ pridajte až na konci pri dochucovaní octom a cukrom podľa potreby.

 

 Pomaly pečená farmárska husokačka s plnkou

 
Potrebujeme:
1 ks peknej žltej husokačky ( môže byť aj hus, kačka) 4 – 5 kg
soľ, rasca mletá
 
Na plnku:
10 rožkov, ¾ kg pečienky ( najlepšie kačacej, ale môže byť aj kuracia), 7 celých vajec, trocha mlieka – asi 2 dcl, nasekaná petržlenová vňať 2 – 3 hrste, soľ , korenie, cibuľa 2 ks
 
Dostatočne veľký pekáč, ktorý má aj vrchné veko.
 
Postup:
Husokačku umyjeme, vyčistíme, odrežeme hlavu, nohy a krídla. Vyberieme vnútornosti – pozor. kŕmená husokačka má v sebe aj tzv. bielu pečienku. Túto opatrne umyjeme a odložíme bokom. Z ostatných vnútorností, z hlavy, nôh a krídel si môžeme urobiť výbornú husaciu polievku.
Husokačku nasolíme zvonka a zvnútra, celú dobre vyšúchame soľou. Po nasolení necháme pripravenú v pekáči odstáť 1 – 2 hodiny. Bielu pečienku položíme vedľa husi do pekáča.
Na prípravu plnky orestujeme dve na drobno pokrájané cibule na masti ( nie olej!), tiež najlepšie kačacej, ale môže byť aj bravčová. Masti treba dať viac, aspoň 2 -3 polievkové kyžice, aby plnka nebola suchá. Do orestovanej cibuľky pridáme pokrájanú pečienku ( nemusí byť veľmi na drobno, aby v plnke bolo vidno pekné kúsky pečienky), na koniec osolíme a okoreníme podľa chuti.
Rožky nakrájame na kocky, zalejeme vyšľahaným vajcom s trochou mlieka ( asi 2 deci, tak, aby rožky boli vlhké), posypeme petržlenovou vňaťou ( aj inými bylinkami, tymián,bazalka, oregano – každé dá plnke inú chuť), takisto osolíme a okoreníme podľa chuti.
Do takto pripravených rožkov pridáme orestovanú pečienku aj so všetkou masťou. Necháme chvíľu odstáť a potom dobre premiešame, najlepšie rukou, pričom dobre popučíme rožky. Plnka nesmie byť suchá, ale ani moc mokrá – rozpadala by sa.
Keď je plnka hotová, naplníme ňou hus, plnku treba riadne natlačiť do husi rukou, ak plnka ostane, treba ju dať na pekáč vedľa husokačky.
Husokačku ešte po naplnení môžeme posypať mletou rascou.
Pečenie – do pekáča nedávame už nič, len naplnenú husokačku a na bok bielu pečeň. Ničím nepodlievame, nič nepridávame. Prikryjeme vrchnákom z pekáča, dáme do rúry, ktorú zapneme na 120°C a na 6 – 7 hodín na husokačku aj rúru zabudneme! Neotvárame, nekontrolujeme, nepozeráme, neprepíname teplotu! Ja husokačku bežne pečiem v noci, večer ju dám do rúry a ráno je hotová.
Pozor – husokačka pustí veľa masti – pekáč aj s vrchnákom musí byť aspoň 15 cm vysoký, aby masť nevytiekla do rúry ( dostať u Šútovského za 12,80 eur alebo v Kinekuse ). Po siedmich hodinách ( alebo ráno) pekáč vyberte z rúry, zlejte masť do pripravenej nádoby ( z jednej husokačky budete mať minimálne 1 liter krásnej žltej masti). Ja touto masťou zalievam tú bielu pečeň, ktorá je po siedmich hodinách pečenia úžasne mäkká a šťavnatá, po vychladnutí sa dá natierať na chlieb a s cibuľou je to neskutočná lahôdka. Bielu pečeň môžete zjesť samozrejme aj samostatne, je to veľká delikatesa pre gurmánov.
Po zliatí masti – masť zlejte len zvrchu, v pekáči nechajte cca 2 – 3 cm výpeku a masti na polievanie knedlíkov – dajte hus ešte do rúry na ca 10 – 15 min zapiecť  pri teplote 220°C, aby mala peknú kôrku.
Husokačka je hotová a čaká len na konzumáciu. Ja ju podávam s červenou kapustou na karameli a s knedlíkom alebo zemiakovou lokšu.
Týmto pomalým spôsobom pečenia – ktorý mimochodom nie je žiadna moderná novinka, ale poznali ho už naše staré matere, keď piekli mäso v chlebových peciach – môžete piecť všetky druhy hydiny a mäsa. Dĺžku pečenia treba prispôsobiť váhe a veľkosti mäsa.Mäso je šťavnaté, odlupuje sa krásne od kosti a napriek tomu sa nerozpadáva.
 
Dobrú chuť!
 
 
                                                                      
 
 

Jelení guľáš – recept pre Kosťu J

 

 

Tento recept je výsledkom niekoľkých pokusov, nakoľko som guľáš z jelenieho mäsa ešte nikdy nevarila. Takže ako vždy, sadla som za internet a študovala pokusy iných. Prvé dva guľáše boli totálne slané napriek tomu, že som dala len obvyklú dávku soli. Dlho som nevedela veci prísť na koreň a prvý výborný guľáš, ktorý sa mi podaril, som nesolila vôbec! V čom to je, dodnes neviem, ale jelení guľáš proste nesolím. Možno tie jelene lížu v zime veľa soli...takže soľ prosím pridávať až na konci, ak vôbec.

 

Postup:

Jelení krk bez kosti alebo plece

Bravčová masť

Cibuľa, cesnak

Paprika sladká aj štipľavá

Korenie na divinu

Borievky celé, čierne korenie celé

Červené víno

Paradajky

Množstvá Vám neporadím, ja varím guľáš z 10 kg mäsa a zbytok hádžem od oka.....

 

Cibuľku nakrájame nadrobno, dobre opražíme na bravčovej masti až do hneda – to dá omáčke peknú vôňu aj farbu. Mäso zatiaľ pokrájame na kocky, cca 3x3 cm, ale môžu byť aj väčšie. Ak máte dostatok času, mäsko si napácujte deň dopredu s trochou oleja a paprikou. Keď je cibuľa opražená, pridajte mäso a nechajte ho zatiahnuť ( t.j. aby už nebolo vidno surové časti). Mäso treba miešať, hlavne na začiatku rado prihára. Po zatiahnutí pridajte papriku sladkú aj štipľavú podľa chuti, trochu vegety a korenie na divinu. Ja používam koreniny z Mäspomy. Zamiešajte, podlejte trochou hovädzieho alebo slepačieho vývaru a nechajte dusiť asi polhodiny. Zatiaľ si nadrobno nakrájajte paradajky  a tiež pridajte do guľáša. Paradajky používam na zahustenie omáčky, aby som nemusela dávať rôzne chémie. V omáčke sa úplne rozvaria a zahustia ju.

Opäť dusíme  ( ja vždy na plnom plameni) a podlievame vývarom. Čím viac vývaru, týn redšia omáčka. Každý podľa chuti. Ale málo vývaru znamená prihorený guľáš, tak pozor na to!

V hrnčeku s vodou si urobte vývar z borievok a z čierneho celého korenia. S borievkami opatrne – majú horkastú chuť a keby ich bolo veľa, mohli by pokaziť celý guľáš. Vývar sceďte a pridajte do guľášu.

Po 2 hodinách už guľášik pekne rozvoniava a prichádza čas na červené vínko a pretlačený cesnak. Tieto dve ingrediencie dodajú guľášiku ten správny šmrnc. Nešetrite s nimi. Pridať a ochutnať, pridať a ochutnať.

Celkový čas varenia jelenieho guľášu by mal byť cca 3 hodiny. Mäsko musí byť mäkké a omáčka hustá a hladká.

K jeleniemu guľášu som bola donútená mojím českým priateľom začať vyrábať Karlovarské knedlíky. Sú jednoduché a báječné – na vzhľad aj na chuť.

 

Karlovarské knedlíky

 

 

Potrebujeme:

20 suchších rožkov, nakrájaných na kocky

10 vajec

1 maslo ( veľké)

petržlenová vňať

cibuľa ( 2 – 3 veľké)

hrubá múka

soľ, korenie

 

 

 

Postup:

Cibuľu opražíme na masle do zlatohneda. Musí to byť na masle, aj keď to dlhšie trvá, pretože maslo dodáva knedlíkom charakteristickú vôňu.

Vajíčka rozšľaháme metličkou, posolíme a okoreníme podľa chuti.

Petržlenovú vňať pokrájame na drobno.

Pripravíme si do väčšej nádoby pokrájané rožky. Zalejeme vajíčkom, pridáme petržlenovú vňať, zalejeme opraženou cibuľkou. Pozor – cibuľa musí byť naozaj opražená. Nie je nič horšie, ako mdlá biela sklovitá cibuľa. Je to fuj, ktoré potom pláva v polievkach, v guľáši a ešte aj v tom knedlíku vyzerá blbo!

Všetko dobre premiešame, aby sa kocky rožkov pekne obalili masielkom a vajíčkom, trochu popučíme. Pridáme zo 2 -3 polievkové lyžice hrubej múky.

Potom formujeme knedlíky – ja ich robím tak do dlane, väščie gule, ktoré keď rozkrojím, mám z nich akoby štyri kndlíky. Ale môžete si urobiť aj menšie guľky, naši susedia Rakúšanie robia z nich valčeky a dávajú ich variť v kuchynskej servítke. Preto ich volajú aj Serviettenknodel.

Gule musíte dôkladne upučiť. Nasypte si na stôl trochu hrubej múky a v nej gule vaľkajte, znovu utlačte, znovu povaľkajte a znovu utlačte. Povrch gule musí byť hladky, zaoblený, aby sa pri varení nerozvarila na tisíc márnych rožkových kúskov.

V hrnci zohrejte dostatok vody, prvú guľu odporúčam variť samostatne. Keď sa nerozvarí, je dobre a môžu za ňou pokračovať aj ostatné. Ak sa rozvarí, niečo je zle, najčastejšie je masa moc suchá alebo slabo utlačená do gule. Takže rozobrať, opraviť a opäť variť. Varíme cca 10 minút, gule pekne plávajú na vode, pučia a rastú do krásy. Po vybratí z vody ich nechajte vychladnúť.

Skladujem ich v chladničke, pred podávaním dám do mikroténového sáčka zohriať na 2 min do mikrovlnky.

 

 
 

 


Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom

Chata chleb

Chata pod chlebom